داشتن یک هوای با کیفیت، با دما و رطوبت تنظیم شده که مناسب با نوع فعالیت ساکنین هر ساختمان بوده و محیطی سالم را برای آنان ایجاد می‌کند، از الزامات تمام ساختمان‌ها می‌باشد.

به طور کلی، در مورد ساختمان‌های کوچک امکان استفاده از سیستم‌های مجزا برای هر اتاق یا محیط وجود دارد. ولی در مورد ساختمان‌های بزرگ‌تر، سیستم‌های مرکزی هزینه کمتر و راندمان بالاتری خواهند داشت. در این نوع ساختمان ها معمولاً از چیلر استفاده می‌شود که در واقع واحدهای تامین سرمایش بزرگی بوده و عملکرد آنها با سیستم‌های مستقل متفاوت است.

چیلرها با تولید آب خنک که به سمت فن کویل‌ها یا هواسازها هدایت می‌شود، سرمایش ساختمان را تامین می‌کنند. دمای محیط داخل ساختمان‌ها به دلایل زیادی افزایش پیدا می‌کند. این افزایش دما ممکن است به دلیل انتقال حرارت ناشی از تابش خوردشید از طریق پشت بام، دیوارها و پنجره‌ها، گرمای ناشی از سرنشینان داخل ساختمان یا تجهیزات مورد استفاده آنها باشد. لذا گرما ایجاد شده باید از ساختمان خارج شود که افراد در دمای آسایش قرار گرفته و همچنین به تجهیزات الکتریکی و مکانیکی که در محدوده دمایی خاصی کار می‌کنند آسیب وارد نشود.


هایتما قادر به تولید انواع مختلف چیلرهای آب خنک، هوا خنک، ریموت کندانسور یا فری کولینگ، که مجهز به کمپرسورهای اسکرال یا اسکرو هستند بوده و ظرفیت محصولات هایتما از یک تن تبرید تا هفتصد تن تبرید می‌باشد. در تولیدات هایتما، همواره نوآوری، افزایش بهره‌وری انرژی، رعایت مقررات بین‌المللی و محلی و همچنین توجه به مسایل زیست محیطی مانند موضوعات مربوط به لایه ازن، کرم شدن کره زمین و اثرات گلخانه‌ای مد نظر قرار می‌گیرد.